Rozwój dziecka – jak prawidłowo o niego zadbać?

Rozwój dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Dzieci nieustannie się rozwijają. Zachodzą w nich tak szybkie zmiany, że czasami wręcz obserwujemy różnice z dnia na dzień. Już od pierwszego dnia życia maluch odbiera za pomocą zmysłów wszystko, co się dzieje dookoła – i wszystkie te odbierane informacje stymulują mózg i powodują, że ten stale się zmienia i ewoluuje. Dzięki aktualnej nauce wiemy już, że aby dziecko rozwijało się prawidłowo, nie wystarczy tylko zaspokajać jego podstawowych potrzeb. A że chcielibyśmy zapewnić mu wszystko co najlepsze od samego początku życia, zadajemy sobie często trudne pytanie – co mogę zrobić, aby jeszcze lepiej wspierać dziecko? Jak korzystnie wpływać na rozwój dziecka?

Oddziaływanie na zmysły

Jeżeli mamy dziecko w wieku niemowlęcym, przede wszystkim musimy oddziaływać na wszystkie dziecięce zmysły. Dużo rzeczy robimy intuicyjnie – przykładowo, dużo mówimy nawet do noworodka, chociaż mamy świadomość, że jeszcze niewiele z tego zrozumie. Jednak rozmawianie z takim maluchem jest ważne – dzięki temu szybciej nauczy się języka. Powinniśmy też zadbać o bliskość z dzieckiem. Wbrew pozorom takie najprostsze rzeczy także stymulują jego rozwój. Przytulanie się, kołysanie, mówienie do dziecka – to wszystko jest niezwykle istotne. Zapewnia nie tylko wrażenia dotykowe, ale też buduje poczucie bezpieczeństwa. Kilkumiesięcznym niemowlętom możemy stymulować wzrok za pomocą dostosowanych do nich książeczek. Zawierają one kolorowe obrazki, które przyciągają uwagę.

Nie ograniczaj malucha

Im starsze dziecko, tym więcej mamy różnych możliwości. Gdy dziecko wychodzi z etapu niemowlęctwa, staje się nagle bardzo ciekawe świata i wszystkiego dookoła. Widzimy to dobrze zwłaszcza wtedy, gdy już nauczyło się chodzić. Nagle się okazuje, że potrafi otworzyć wszystkie szafki, wysypać cukier czy ryż na ziemię, a potem przez pół godziny zrzucać uparcie jakiś przedmiot na podłogę, uważnie obserwując to, co się z nim dzieje. To dobry moment na pełne stymulowanie malucha. Dajmy mu jak najwięcej różnych przedmiotów do zbadania – im dziwniejsza faktura i materiał, tym lepiej. Nie zdziwmy się też, gdy dziecko chce każdego przedmiotu spróbować – poznaje też świat za pomocą smaku. Możemy puszczać muzykę i wspólnie tańczyć, co doskonali koordynację ruchową. Zadbajmy o czas spędzony na zewnątrz – świat dookoła zapewnia mnóstwo wrażeń.

Zajęcia ogólnorozwojowe

Aby zadbać o pełny rozwój malucha, warto także rozważyć zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci. Już dwuletnie dziecko doskonale się na nich odnajdzie. Samo przebywanie w grupie rówieśników korzystnie wpłynie na rozwój dziecka, ale to nie jedyna zaleta takich zajęć. Są one prowadzone przez specjalistów. Mogą w nich uczestniczyć także rodzice, którzy wspólnie z dzieckiem uczą się poprzez zabawę i świetnie razem spędzają czas. Prowadzący dostosowują program do wieku uczestników i w zależności od potrzeb uczą lepszego orientowania się w przestrzeni, koordynacji, świadomości własnego ciała. Pracują też nad zdolnością dzieci do nawiązywania relacji i współpracy w grupie. Młodsze dziecko na zajęciach ćwiczy motorykę dużą i małą, uczestniczy w ćwiczeniach muzycznych czy sensorycznych. Starsze grupy wiekowe mają także zajęcia plastyczne czy taneczne.

Podsumowanie

Zajęcia dla dzieci uczą wyobraźni, rozwijają kreatywność, pozwalają na szybszą naukę mówienia oraz pomagają lepiej opanować ruchy własnego ciała. Uczestniczenie w takich zajęciach doskonale stymuluje rozwój dziecka oraz stanowi świetną rozrywkę – wszystkie umiejętności maluchy osiągają poprzez radosną zabawę. Nie muszą przy tym rezygnować z obecności rodzica, który uczestniczy w zajęciach wraz z dzieckiem lub obserwuje je z boku.